Mountain Equipment Glacier 1000 Women's Sleeping Bag (-21°C/-6°F)
Availability: UK stock Dispatch: 7-10 working days
UK Stock items are dispatched directly from the manufacturer's warehouse, ensuring all products are supplied through official channels. Due to the longer distance involved, please expect an extended shipping period. The dispatch time represents the expected duration for your order to be processed, including picking and packing.
Shipping
more info...
Mountain Equipment Glacier 1000 Women's Sleeping Bag (-21°C/-6°F) - Sage / Left Zip - Long is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Description
Description
For higher trekking peaks and those camping in the depths of winter, this versatile bag offers exceptional levels of warmth and protection. Combining high-quality down, technical expedition-proven construction elements and a durable, water-resistant outer fabric, the Glacier 1000 Women's is a highly versatile cold-weather bag for everything from winter camping to high-altitude trekking.
The 1,000 g of minimum 700 fill power DOWN CODEX-approved duck down offers exceptional warmth in cold environments, while the lightweight and water-resistant 30 denier Drilite Loft outer fabric with recycled face copes with condensation and snow, ensuring a dry and comfortable night's sleep whether in a tent or snowhole.
Trapezoid baffles across the top of the bag ensure optimal loft, reduce cold spots and prevent down migration. At the foot of the bag, a six-baffle system focuses warmth around your feet, essential in sub-zero conditions. In the hood, a five-baffle system ensures the down is optimally distributed for warmth and protection over long-term use.
Inside the bag, the time-tested EXL elasticated stitching system minimises dead airspace, reduces draughts and pulls the liner fabric away from the down, allowing it to loft effectively for maximum warmth. A full-length Gemini entry zip baffle eliminates heat loss in this vulnerable area and is stiffened so it will not catch in the zip. The low-profile magnetic Lode Lock closure and collar drawcords are effective and easy to use in the dark.
Key Features
- 950 g of 90/10 pure duck down with a minimum 700 fill power
- DOWN CODEX-approved down sourcing
- Drilite Loft 30 denier outer fabric with recycled face, PFAS-free DWR
- Alpine fit with zoned EXL system maximises thermal efficiency
- Trapezoid baffles and slanted box-wall baffles throughout
- 5-baffle anatomically shaped hood for warmth and protection
- 6-baffle anatomically shaped and offset foot box for superior warmth
- Full-length Gemini zip baffle with 140 cm zip and integrated collar with Lode Lock closure
- Mid-level side seams for enhanced durability and structure
- Supplied with waterproof roll-top stuff sack and storage cube
Specifications
| Weight | 1,480 g (Regular), 1,530 g (Long) |
| Fill Weight | 950 g |
| Fill Power | 700+ fill power duck down |
| Good Night's Sleep Temperature | -21°C |
| Comfort Temperature | -11°C |
| Comfort Limit Temperature | -19°C |
| Extreme Temperature | -42°C |
| Outer | Drilite Loft 30 denier with recycled face, PFAS-free DWR |
| Zip | Full-length Gemini zip baffle, 140 cm |
| Sizes | Regular, Long |
| Zip Options | Left zip, Right zip |
Ideal For
- Higher trekking peaks and winter mountaineering
- High-altitude trekking and basecamp use
- Winter camping in cold conditions
- Self-supported missions in seriously cold environments
Care Instructions
| Washing | See Mountain Equipment's care of down sleeping bags guide |
| Drying | See Mountain Equipment's care of down sleeping bags guide |
| Storage | Store uncompressed in a cool, dry place away from direct sunlight |
Technology
![]() |
Down Codex Since 2009, the DOWN CODEX programme has set high ethical standards for down sourcing, eliminating live-plucking and force-feeding, and ensuring only top-quality virgin down is used, certified to the Responsible Down Standard (RDS). A multi-award-winning certification scheme grounded in comprehensive and transparent auditing that ensures full traceability and quality. |
![]() |
Down 700 Down is the finest insulator Mountain Equipment uses. Its warmth-to-weight ratio, compressibility, long lifespan and softness are yet to be matched by man-made insulations. For all but the most serious expeditions, duck down is a great choice for both insulated clothing and equipment. |
![]() |
Drilite Loft Drilite Loft is an exclusive range of highly water-repellent fabrics used in Mountain Equipment's insulated clothing and equipment. With a water-repellent coating that offers genuine water resistance (1,500 mm hydrostatic head), Drilite Loft fabrics remain highly water resistant throughout the lifetime of the product. |
![]() |
Fair Wear Mountain Equipment is a proud member of the Fair Wear Foundation, committed to implementing the highest standards of working conditions in garment production. Designed and developed in the UK. |
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.










Shipping






