Mountain Equipment Earthrise Women's Recycled Down Jacket
Availability: NZ stock Dispatch: 1-2 working days
NZ Stock items are dispatched either from our own warehouses or directly from our key suppliers. The dispatch time indicates the expected period for your order to be processed, including picking and packing.
Shipping
more info...
Mountain Equipment Earthrise Women's Recycled Down Jacket - Black / 8 is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Description
Description
A light, compressible and versatile down insulated jacket made from fully recycled material. Filled with 100% post-consumer recycled down and made from 100% recycled Polyamide, the Earthrise Hooded Jacket continues Mountain Equipment's journey to develop simple, highly functional insulated clothing. It offers an efficient yet comfortable fit with optimised down fill and remains a tried and tested classic that is perfect for overnight camps, alpine ski tours and cold weather walks.
Filled with 143 g of 700 fill power down which, like all the down Mountain Equipment sources, is free from any additional chemical treatments. Whilst there are much warmer jackets available, the Earthrise strikes a balance between the warmth required for more serious use and the low weight and pack size that means it can be carried as a backup plan on longer days.
The jacket is completely windproof, featuring a PFAS-free water repellent finish, and will happily fend off melting flakes of snow or a brief shower. With two zipped hand warmer pockets, an outer chest pocket, an internal zipped pocket for essentials such as keys, and the ability to pack the whole thing away into one of its hand pockets and be stowed on a harness, the Earthrise Women's Jacket is a valuable all-round insulated mountain layer.
Key Features
- 143 g (size 12) of 700+ fill power 100% recycled down insulation
- Baffle-by-baffle insulation optimisation for maximum thermal efficiency
- 100% recycled Earthrise 20 denier outer with fluorocarbon-free DWR finish
- 100% recycled 20 denier woven downproof lining
- Stitch-through baffle construction for consistent warmth and packability
- Fully windproof with PFAS-free water repellent finish
- 2 zipped hand warmer pockets and 1 zipped chest pocket
- Internal zipped security pocket
- Packs into hand pocket with twin karabiner carry loops
- Two-way YKK moulded centre front zip with insulated rear zip baffle
- Elasticated cuffs for glove compatibility and heat retention
- Dual tether hem drawcords for fit adjustment
Specifications
| Weight | 330 g / 11.6 oz |
| Fill Power | 700+ fill power recycled down |
| Fill Weight | 143 g (size 12) |
| Outer | 100% Recycled Polyamide, 20 denier, fluorocarbon-free DWR |
| Lining | 100% Recycled Polyamide, 20 denier woven downproof |
| Fill | 100% Recycled Down |
| Construction | Stitch-through baffles |
| Pockets | 2 zipped hand warmer pockets, 1 zipped chest pocket, 1 internal zipped security pocket |
| Zip | Two-way YKK moulded centre front zip |
| Sizes | 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20 |
Ideal For
- Ski touring and alpine climbing
- Overnight camps and bivouacs
- Cold weather hiking and trekking
- Layering over base and mid-layers
- Packable backup insulation for longer days
Care Instructions
| Washing | Hand wash or machine wash at 30°C using specialist down cleaner |
| Drying | Tumble dry cool |
| Storage | Store in a cool, dry place away from direct sunlight |
Down Cycle
The recycled down used in the Earthrise Jacket comes entirely from post-consumer goods, unwanted clothing and bedding collected by waste recycling companies. Meticulously cleaned, sterilised and sorted, it is saved from landfill and given a second life as high-performance insulation.
Technology
![]() |
Fair Wear Mountain Equipment is a proud member of the Fair Wear Foundation, committed to implementing the highest standards of working conditions in garment production. |
![]() |
Down Codex The DOWN CODEX® is a multi-award-winning certification scheme that considers the environmental, ethical and animal welfare matters relating to down supply chains. Grounded in comprehensive and transparent auditing, it ensures full traceability and quality. |
Fair Wear Foundation
Mountain Equipment is a proud member of the Fair Wear Foundation, committed to implementing the highest standards of working conditions in garment production. Designed and developed in the UK, built to last and backed by a Product Lifetime Guarantee.
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









Shipping




