Mountain Equipment Glacier 5.0 Sleeping Mat (R3.9) - Clearance
Availability: NZ stock Dispatch: 1-2 working days
NZ Stock items are dispatched either from our own warehouses or directly from our key suppliers. The dispatch time indicates the expected period for your order to be processed, including picking and packing.
Shipping
more info...
Mountain Equipment Glacier 5.0 Sleeping Mat (R3.9) - Clearance - Deep Sea / Regular is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Description
Description
Mountain Equipment's Glacier 5.0 Sleeping Mat is the thickest, most comfortable and most insulating self-inflating mat in the range, ideal for long trips and base camp use.
ย
Features
ย
- 50 mm lightweight bilateral cored foam for maximum comfort and insulation
- 75D micro-brushed polyester top surface, lightweight and robust
- 75D polyester base with non-slip reinforced finish
- Large push-in valve for efficient inflation and deflation
- Supplied with a lightweight stuff sack
ย
Specifications
ย
| Weight | 1,390 g |
| Length | 198 cm |
| Width | 66 cm |
| Thickness | 5.0 cm |
| Packed Dimensions | 70 cm (L) x 18 cm (Diameter) |
| Material | 100% Polyester |
| R-value | 3.9, tested to ASTM F3340 |
| Good Night's Sleep Temperature | 1ยฐC to -10ยฐC |
| Colours | Deep Sea |
| Sizes | Regular |
ย
Technology
ย
![]() |
Mountain Equipment is a member of the Fair Wear Foundation, an independent, non-profit organisation that works with brands and factories to improve working conditions for garment workers. |
ย
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


Shipping



